KAMPANYALAR
Sigarayı bırakma kampanyası
Dernek olarak üyelerimizin eczanelerinden sunulan sağlık hizmetinin çeşitlendirilmesi, niteliğinin daha da iyileştirilmesi hedefiyle koruyucu sağlık kampanyalarına özel önem vermekteyiz. 9 Şubat Sigarayı Bırakma Gününde, bu kapsamda bir etkinlik planlayarak uygulamaya koyduk.

‘Bırakın Büyüklük Sizde Kalsın’ sloganıyla 5-12 Şubat arası sürdürülen etkinliğin amacı; sigaranın zararlarına dikkat çekmek, bırakmak isteyenlere bilgi, danışmanlık vermek, cesaretlendirmek ve yardım etmek olarak belirlendi. Yöntem olarak ise, farklı tanıtım araçlarının kullanılmasıyla günün önemine dikkat çekilmesi, Fagerström Tolerans Anketi uygulayarak sigara bağımlılığının ölçülmesi ve bırakmanın sağlayacağı sağlık ve ekonomi açısından kazanımların anlatılması benimsendi. 

Sigara bırakmanın sağlayacağı sağlık ve ekonomik kazanımları gösteren broşürler, ev/araba için çıkartmalar, eczane vitrinleri için posterler hazırlandı. Bağımlılık durumuna göre kişilere bırakmaları için önermeler yapıldı, destek tedavileri anlatıldı, gereken durumlarda hekime yönlendirildi.