KAMPANYALAR
Diyabet Kampanyası
1991’den itibaren Uluslararası Diyabet Federasyonu ve Dünya Sağlık Örgütü’ne üye ülkelerdeki cemiyetler, 2007 yılından bu yana da Birleşmiş Milletler’e üye ülkelerde, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü çerçevesinde özel etkinlikler düzenlenmektedir (14 Kasım insülini keşfeden Frederick Grant Banting’in doğum günü). Diyabet ve sorunları konusuna dikkat çekmek amacıyla seçilen mavi halka amblemi, tüm dünyada ‘diyabet farkındalığı için birleşin’ kampanyası için ortak kullanılan bir simgedir. Yuvarlak halka yaşamı ve sağlığı, mavi renk de tüm ülkeleri altında bir araya toplayan mavi gökyüzünü -ayrıca BM bayrağını- simgeler. Bu mavi halka –diyabet pandemisi için- küresel diyabet topluluklarının birliğini işaret etmektedir. Bu doğrultuda geçtiğimiz yıllarda İstanbul’da da Boğaziçi Köprüsü ve Kız Kulesi de mavi ışıkla aydınlatılmıştır. Dünyanın önemli merkezlerinde de simge binalar 14 Kasım’da mavi ışıkla aydınlatılmaktadır. Kampanya dahilinde 2009-2013 yılları arasında diyabet eğitimi ve önlenmesi teması işlenmiştir. 

2013 yılında diyabetin risk faktörlerini azaltmak için, diyabetin erken teşhisi için, diyabet komplikasyonlarını önlemek ve geciktirmek için ‘farkındalık yaratmak’ amaçlanmıştır. Bunun için eczacı ve eczane çalışanları kampanyayla ilgili bilgilendirilip, eğitilmiştir. 11 Kasım-16 Kasım 2013 tarihleri arasında kampanyanın 4 anahtar mesajını içeren 4 afiş kullanılmıştır. Afiş, flama, mavi halka çıkartma, broşür, mavi balon, mavi bilezik gibi tanıtım ve bilgilendirme araçları tasarlanarak kampanyaya katılan 65 eczaneye ulaştırılmıştır. Risk faktörlerinden en az birini taşıyan kişilere 8 soruluk risk anketi uygulanmıştır. Risk faktörüne bağlı olarak kişilere önermeler yapılarak aile hekimine yönlendirilmiştir.

Kampanya kapsamında Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun önerdiği ‘Diyabet için bir adım at’ aktiviteleri temel alınmıştır. Kampanyaya en az 50 eczaneyle katılarak etkinliğe 50.000 adımla katkı vermek ve en az 2000 kişiye risk anketi uygulamak hedeflenmiştir. 16 Kasım 2013 günü Fenerbahçe sahilinde sağlıklı yaşam yürüyüşü yapılarak katılımcılarla birlikte ‘Mavi halka’ oluşturulmuştur.