KAMPANYALAR
Etkin Eczacılık Derneği kış hastalıklarına karşı uyarıyor!
Etkin Eczacılık Derneği, eczacılık mesleği mensuplarının koruyucu sağlıkta ve kronik hastalıkların yönetimindeki rolüne katkıda bulunmak amacıyla kış hastalıkları konulu kampanyasıyla, herkesi bu konuda eczacılarından bilgi almaya davet ediyor.

‘Soğuklar yaklaşıyor, kendinize iyi bakın’ sloganıyla hayata geçen kampanya kapsamında Etkin Eczacılık Derneği 4 ana başlık altında bilgilendirme yapmayı hedefliyor. Öncelikli olarak halk arasında sıkça karıştırılan grip-soğuk algınlığı farkı ve korunma yollarına odaklanan kampanya, sonraki adımlarda hastalık halinde neler yapılacağı, hangi durumda doktora başvurulması gerektiği ve söz konusu hastalıklarda antibiyotiklerin yanlış kullanımı konusunda bilinç uyandırmayı hedefliyor.

Etkin Eczacılık Derneği üyesi çok sayıda eczanenin katılacağı kampanya ile danışanların ve hastaların bilgilendirilmesi ve özellikle çocuklar (okula giden ve 2 yaş altındaki çocuklar) olmak üzere hamileler, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar (astım veya diğer akciğer hastalığı, baskılanmış bağışıklık sistemi hastalığı, kronik böbrek, kalp, diyabet hastaları) gibi risk grubundaki kişilerin doktora başvurmaları konusunda uyarılması amaçlanıyor.

Öncelikli olarak dernek üyesi eczanelerin çalışanları konuyla ilgili eğitilecekler ve toplumda kış hastalıkları konusunda bilgi kaynağı olarak konumlanmaları sağlanacak. Böylece eczane ekibinin kış hastalıkları semptomlarını iyi tanıması, grip ve soğuk algınlığının farkını öğrenmesi, korunma, bağışıklık destekleri ve tedavi konusunda güvenilir bilgi sunabilmesi temin edilecek. Eczane ekibi önemli bir gündem konusu olan antibiyotiklerin gereksiz kullanımıyla ilgili olarak da hastaları bilgilendirerek gerekli olan durumlarda doktora yönlendirme yapacak.

Hastalık halinde ise öncelikle hastalığın doğru tanımlanması için gerekli sorular sorulacak. 16 yaş grubu altı Aspirin kullanımında Reye sendromu riski konusunda uyarılacak, semptomlara bağlı olarak ve özellikle yukarıda belirtilen risk grubundaki kişiler doktora yönlendirilecek.

‘Soğuklar yaklaşıyor, kendinize iyi bakın’ sloganıyla hayata geçen kampanya Ekim Kasım ve Aralık ayları süresince devam edecek.